Sipulia, valkosipulia, inkivääriä, kurkumaa, chiliä ja paahdettua kookoshiutaletta. Siitä koostuu filippiiniläinen palapa-dippi. Palapaa voidaan käyttää sekä dippinä että mausteena erilaisissa ruoissa.
Itseasiassa sipulin tilalla käytetään paikallista, kevätsipulin kaltaista sakurab-vihannesta. Monissa resepteissä sakurab on korvattu kevätsipulin valkoisella osalla. Useimmiten kaupasta saatava kevätsipuli on pääasiassa vihreää osaa. Parempi sipuli sakurabin korvaamiseen onkin mielestäni sipulinippuina myytävä tuore sipuli.

Yksinkertaisimmillaan palapa voi sisältää vain sipulia, chiliä ja inkivääriä. Muut ainekset tuovat kuitenkin lisää syvyyttä ja makua. Erityisesti paahdettu kookoshiutale tuo vahvan trooppisen vivahteen.
500 g | tuoreiden nuorten sipuleiden vaaleaa osaa |
4 cm | inkivääriä |
2 | yksikyntistä valkosipulia |
2 | punaista thaichilipaprikaa |
3/4 dl | ruokaöljyä |
1/2 tl | jauhettua kurkumaa |
1 dl | paahdettua kookoshiutaletta |
Paahda kookoshiutale pannulla tai uunissa tasaisen ruskeaksi.
Resepteissä yleensä käytetään vain valkoista osaa kevätsipulista. Sipulinipusta kaiken vihreän osan käyttämättömyys kuitenkin johtaisi isoon määrään vihreää sipulinvartta, joka voi mennä hukkaan. Poista sipulista siksi vain kaikista vihreimmät varret. Käytä loppu vihreä sipulinvarsi johonkin muuhun.

Siivuta kevätsipuli ja murskaa valkosipuli. Pilko thaichilipaprikat ja raasta inkivääri pieneksi. Murskaa kaikki keskenään joko tehosekoittimessa tai huhmareessa. Seoksen ei tarvitse olla tasaista, vaan rouhea massa on sopivaa.
Lämmitä öljy pannulla. Paista seosta alhaisella lämmöllä viitisen minuuttia. Älä ruskista. Huhmareen jäljiltä seos ei varmastikaan ole kovin tasaista, joten tässä voi jatkaa kypsän massan murskaamista paistinlastalla.
Lisää sekaan kurkumajauhe ja paahdettu kookoshiutale. Paista kunnes ainekset ovat sekoittuneet.