Alkermes on toscanalainen mausteinen, kirkkaanpunainen likööri, jota käytetään pääasiassa jälkiruoissa. Sitä ei saa Alkosta. Sitä on siis tehtävä itse!
Alkermesin maussa on paljon tavallisia mausteita, kuten kanelia, neilikkaa, korianteria ja kardemummaa, mutta myös appelsiininkuorta tai appelsiininkukkavettä ja ruusuvettä. Lähtökohdaksi otin tämän reseptin, mutta käytännöllistin mittoja hieman. Näillä aineksilla ei ainakaan pahaa likööriä saa aikaiseksi vaikka mitat heittäisivätkin. Sokerin määräkään ei voi olla liikaa: Reseptillä osa sokerista jää joka tapauksessa liukenematta.
Pieni suolan lisäys korostaa makuja ja peittää karvauden, joka johtuu erityisesti ruusuvedestä. Ruusuvettä joutuu etsimään Lähi-idän tuotteita myyvistä kaupoista. Ainakin Alanya Market Itäkeskuksessa myy ruusu- ja appelsiininkukkavettä.
6 dl | kirkasta viinaa (38-40%) |
5 dl | sokeria |
2 rkl | jauhettua kanelia |
1 tl | rouhittua kardemummaa |
2-3 rkl | kokonaisia korianterinsiemeniä |
1 tl | kokonaisia neilikoita |
3 | kokonaista tähtianista |
1 tl | muskottikukkaa |
1 | vaniljatanko |
1/8 tl | suolaa |
1 | appelsiinin kuori |
3 rkl | punaista elintarvikeväriä |
100 ml | ruusuvettä |
Jauha kokonaiset mausteet maustemyllyssä, vaniljatankoa lukuunottamatta. Raasta appelsiinin kuori isolla terällä. Kaikkea ei tarvitse saada talteen.
Lisää mausteet, appelsiininkuori, sokeri ja suola litran lasipullloon. Kaada päälle viinaa, sulje pullo ja sekoita hyvin. Lisää punainen elintarvikeväri ja anna uuttua pullossa pari kolme viikkoa. Näillä mitoilla pulloon pitäisi jäädä tilaa noin yhden desilitran verran.
Ravistele pulloa uuttumisaikana silloin tällöin.
Kun likööri alkaa olemaan valmista ja aika täynnä, siivilöi sattumat ja jauhetut mausteet pois musliinin tai jonkin puhtaan rätin läpi. Neste on viskositeetiltaan melko jämäkkää, joten tiiviit suodattimet, kuten kahvinsuodatin, eivät päästä nestettä läpi.
Lopuksi lisää suodatetun liköörin joukkoon ruusuvesi. Likööri on valmis käyttöön!
Jos aikaa on vähän
Jos aikaa on vähän, myös seuraavalla ohjeella saa aikaan jotakin sinnepäin.
2 osaa | Gallianoa |
1 osa | Fireball-viskiä |
1 osa | Gran Marnieriä tai muuta triple seciä |
1 osa | sokeria |
1 osa | ruusuvettä |
riittävästi | punaista elintarvikeväriä |
Sekoita kaikki keskenään, odota että sokeri liukenee ja säädä väri syvän punaiseksi.